Postaci, które miały wpływ na rozwój Opola i ziemi opolskiej zostały przedstawione na wystawie „Mówiące znaki władzy” poprzez ich dokumenty i pieczęci pochodzące z archiwalnego skarbca.
Wystawa opowiada o historii miejscowości, prezentuje funkcjonujące w niej instytucje (szkoła i przedszkole) oraz przedsiębiorstwa (cementownia, port, zakłady tekstylne), a także ludzi związanych z tym miejscem (ks. prałat Wolfgang Globisch).
Wystawa przybliża historię miejscowości od końca XIII w. do czasu przyłączenia jej do Opola w 1954 r. Pokazuje kościół i parafię, cmentarze, szkoły, straż pożarną i ciekawe miejsca.
Historia i położenie miejscowości, klasztor i DPS, parafia, elektrownia i izba porodowa, zabytki architektury i szkoła, mniejszość polska, miejsca pracy i wypoczynku, znane osoby, przyłączenie do Opola - to wszystko znajduje się na planszach wystawowych.
Pierwsza wystawa z cyklu wystaw plenerowych poświęcony dzielnicom Opola poświęcona została Groszowicom o których najstarsza wzmianka w dokumentach pochodzi z 1236 r.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnej wystawy z cyklu prezentującego dzielnice Opola, tym razem Grudzice: ich położenie geograficzne, miejscowy kościół, nadleśnictwo, historia mniejszości polskiej, straż pożarna, ciekawe miejsca i ludzi, m.in. Jerzy Szczakiel - żużlowy mistrza świata.
Z okazji obchodów 800-lecia Nysy Archiwum Państwowe w Opolu pragnie zaprosić na sentymentalną podróż po zabytkach i zakątkach tego miasta, które zostały utrwalone na zdjęciach wykonanych przez Grete Hoffmann (lata 40 XX w.). Przedstawione na poszczególnych tablicach obiekty i miejsca (Bazylika św. Jakuba i św. Agnieszki, Kościół św. Barbary, Kościół pw. św. Apostołów Piotra i Pawła, Kościół św. Krzyża, Cmentarz Jerozolimski, Kościół św. Dominika, Rynek, Ratusz, Carolinum, Teatr miejski) to tylko namiastka tego, co ma do zaoferowania to urokliwe miasto.
Historię Kopic poznacie z ciekawych tekstów i pięknych skanów z materiałów archiwalnych: fragmentów kroniki parafialnej, szkiców kościoła, czy potwierdzenia nadania szlachectwa Joannie Schaffgotsch z domu Gryzik von Schomberg-Godulla, nazywanej „śląskim Kopciuszkiem”.
Wystawa poświęcona rzemiosłu w dawnym Opolu przygotowana została na podstawie zbiorów zgromadzonych w opolskich instytucjach: Archiwum Państwowym, Muzeum Śląska Opolskiego i Muzeum Diecezjalnym. Pochodzące z minionych stuleci interesujące dokumenty oraz niespotykanej urody przedmioty świadczą o bogactwie i różnorodności miejscowego rzemiosła.