Zbiór fotografii (zaledwie kilku z kilkuset) w kolekcji przekazanej przez państwo Marię i Dariusza Wandrowskich – cieszy oko nie tylko w… Dzień Spódnicy

Epoka: PRL, Czasy współczesne

Do Archiwum po dokumenty i wiedzę

Z cyklu:

70 lat pozytywnej energii

Udostępniany zasób stanowią m.in. dokumenty zachowane w aktach miast, księgi metrykalne i księgi gruntowe, edykty władców pruskich, archiwalia przedwojennych instytucji niemieckich, powojenne dokumentacje administracji polskiej oraz spuścizny i zbiory przekazane przez darczyńców. Udostępnianie materiałów archiwalnych – wszak po to istnieją archiwa, by się zgromadzonymi dokumentami dzielić – odbywa się na kilka sposobów. Bezpośrednio – dla tych, którzy lubią atmosferę pracy naukowej, w naszych czytelniach. Pośrednio – poprzez kwerendy, które wykonujemy na zlecenie.

Zafascynowani genealogią mogą bez wychodzenia z domu przeglądać zeskanowane akta parafialne i księgi USC w portalu https://www.szukajwarchiwach.gov.pl/. Podobnie, dostępne online są skany dokumentów i pieczęci z akt miasta Opola czy wzruszających listów ze spuścizn i kolekcji oraz jeden z najpiękniejszych dokumentów (przechowywany w tzw. Skarbcu), tj. księga praw miejskich Głubczyc. O to, by nie brakowało tam nowych skanów, dba pracownia digitalizacji. Na sprzęcie bardzo dobrych marek tworzymy cyfrowe kopie naszych archiwaliów, które ucieszą niejedno oko. Zapewniamy, że zgłębiając treść udostępnionych tam kopii cyfrowych archiwaliów, nawet nie zauważycie umykającego czasu.

Pasjonaci historii powstań śląskich znajdą wiele ciekawostek z naszych archiwaliów na portalu https://www.powstancyslascy.pl/. Mamy się czym chwalić – zdobył on I miejsce w konkursie na Wydarzenie Historyczne Roku 2019! Jest to piękny przykład współpracy międzyarchiwalnej: Archiwum Państwowego w Opolu i Archiwum Państwowego w Katowicach. Strona zawiera niepublikowane wcześniej materiały: wirtualny album, „newsy
z frontu”, listy z plebiscytowego Opola, wyjątkową bazę „Znajdź powstańca” oraz niebanalne, a pomocne nauczycielom, scenariusze lekcji.

Udostępniamy również bogaty księgozbiór zewidencjonowany w katalogu bibliotecznym archiwów państwowych KOHA: https://biblioteka.archiwa.gov.pl/cgi-bin/koha/opac-main.pl. W naszych zbiorach znajduje się prawie 1000 książek i niemal 900 tytułów czasopism, z czego wiele przedwojennych w języku niemieckim. Cieszy oko licząca ponad 200 woluminów kolekcja starodruków – w tym Biblia w tłumaczeniu Marcina Lutra i jeden z pierwszych na Śląsku podręczników do nauki języka polskiego, autorstwa gdańszczanina, Johanna Monnetae (1796 r.).

Z zasobu Archiwum można korzystać na miejscu w godzinach pracy obu czytelni – notować, czytać, oglądać mapy wielkoformatowe, robić zdjęcia, zamawiać skany, kopie uwierzytelnione, a nawet… pisać prace magisterskie czy doktorskie.

Udostępniany zasób archiwalny stanowią m.in. dokumenty zachowane w aktach miast, księgi USC i księgi gruntowe, akta parafialne, edykty władców pruskich, archiwalia przedwojennych instytucji niemieckich i powojennych organów administracji polskiej oraz spuścizny i zbiory przekazane przez darczyńców.

Jeśli czegoś nie wiemy? To gdzie indziej odeślemy! Nasze biuro obsługi klienta udziela informacji o dokumentacji osobowo-płacowej, tj. drukach RP 7. Jeżeli brak Wam czasu, by dzwonić lub przyjść, możecie samodzielnie przeszukać bazę dostępną pod linkiem: https://ewidencja.warszawa.ap.gov.pl/index.php.

Dzielimy się tym, co mamy i co wiemy – a to nie tylko wiedza dotycząca naszych materiałów, lecz także życzliwa pomoc w każdej sprawie, z którą się do nas zwrócicie.