Franciszka Koraszewska z domu Czok urodziła się 25 marca 1868 r. w Katowicach. Ukończyła szkołę ludową i kursy robótek ręcznych, do których miała szczególny talent. Około roku 1897 przejęła pracownię robótek ręcznych w Opolu, a wkrótce potem nabyła tu sklep galanteryjny z pracownią krawiecką. W roku 1901 wyszła za mąż za Bronisława Koraszewskiego, wybitnego działacza polskiego. Ślub odbył się 23 kwietnia w opolskiej katedrze i był ważnym wydarzeniem w mieście. Małżonkowie zamieszkali najpierw na Ostrówku, a potem przy ul. Odrzańskiej 6 (obecnie ul. Koraszewskiego), gdzie nabyli kamienicę. Mieściła się w niej również drukarnia i redakcja legendarnej „Gazety Opolskiej”, którą Franciszka wydawała wspólnie z mężem. Założyła też księgarnię – sprowadzała do Opola polskie książki, prowadziła sprzedaż dewocjonaliów, wyrobów papierniczych i materiałów biurowych. W księgarni można było poczytać gazety i książki, albo je wypożyczyć.
W grudniu 1918 r. Franciszka Koraszewska była delegatką powiatu opolskiego do Sejmu Dzielnicowego w Poznaniu. W wyborach komunalnych 1919 r., w których po raz pierwszy kobiety mogły głosować i zostać wybrane, startowała do Rady Miasta Opola z listy polskiej. Mandatu nie zdobyła, ale 13 marca 1922 r. zajęła miejsce w radzie w wyborach uzupełniających. Zasiadała w niej do 1923 r., kiedy to wyprowadziła się do Katowic, gdzie prowadziła szkołę gospodarstwa domowego.
W roku 1921 bardzo aktywnie włączyła się w propolską agitację plebiscytową. Była łączniczką Polskiej Organizacji Wojskowej, mężem zaufania Polskiego Komitetu Plebiscytowego i Komisji Mieszanej przy Międzysojuszniczej Komisji Rządzącej i Plebiscytowej na Górnym Śląsku, która swoją siedzibę miała w Opolu. W latach 1920–1921 przeżyła kilka napaści bojówek niemieckich na redakcję „Gazety Opolskiej”.
Franciszka Koraszewska aktywnie działała w towarzystwach kobiecych, kółkach śpiewaczych i teatrze amatorskim. Miała zmysł społeczny. W styczniu 1920 r. została przewodniczącą Towarzystwa Polek w Opolu i wiceprzewodniczącą tej organizacji na powiat opolski.
II wojnę światową Franciszka Koraszewska spędziła w Warszawie. Po wojnie powróciła do Katowic, gdzie zmarła w 1947 r.
ul. Zamkowa 2
45-016 Opole (skr. pocztowa 356)
tel. 77 454 55 36
77 454 40 75
77 454 40 76
e-mail: kancelaria@opole.ap.gov.pl