Spotkanie władz z olimpijczykami z Monachium, 1972 r.

Epoka: PRL, Czasy współczesne

Opolscy olimpijczycy

Z cyklu:

Opolscy olimpijczycy

Opolscy olimpijczycy

Letnie Igrzyska Olimpijskie są jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych na świecie. Nie ma sportowca, który nie marzył o medalu olimpijskim. Zawodnicy reprezentujący kluby Opolszczyzny również zapisali się w historii igrzysk olimpijskich zdobywając 14 medali (2 złote, 7 srebrnych i 5 brązowych).

Zbigniew Gut, Edward Barcik, Benedykt Kocot, Stanisław Szozda, Joachim Halupczok, Tadeusz Rutkowski, Piotr Jabłkowski, Sergiusz Wołczaniecki, Krzysztof Siemion, Szymon Kołecki i Bartłomiej Bonk – to nasi bohaterowie.

Podnoszenie ciężarów, kolarstwo torowe i szosowe, strzelectwo sportowe, lekkoatletyka, piłka nożna, szermierka – te dyscypliny przykuwały uwagę kibiców.

Rok 1972 był wyjątkowy dla opolskiego sportu – w historii olimpiad Opolszczyzna nigdy nie była reprezentowana przez tak wielu sportowców jak w stolicy Bawarii. W Monachium zdobyli medale: złoty -piłkarz Odry Zbigniew Gut, srebrne – kolarze Edward Barcik i Stanisław Szozda oraz brązowy – torowiec „Zielonych” Benedykt Kocot. Obok nich na olimpijskich arenach walczyli strzelcy opolskiej Gwardii Eugeniusz Pędzisz i Roman Kuzior oraz jeździec LZS Moszna Marek Małecki.

Kilka dni po powrocie z Monachium opolscy olimpijczycy spotkali się w Złotej Sali Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z władzami województwa. W spotkaniu wzięli udział również trenerzy: Engelbert Jarek (piłka nożna), Franciszek Surmiński (kolarstwo), Władysław Byszewski (jeździectwo) i Adam Szwajgiert (strzelectwo).

Sportowcy otrzymali odznaki „Zasłużony Opolszczyźnie”

Na pamiątkowym zdjęciu wykonanym na tle Wieży Piastowskiej widoczni są:

  • dolny rząd od lewej: jeździec Marek Małecki, strzelec Eugeniusz Pędzisz, kolarz Benedykt Kocot, piłkarz Zbigniew Gut, strzelec Roman Kuzior
  • górny rząd: czwarty od lewej przewodniczący prezydium WRN w Opolu Zdzisław Piętka, piąty od lewej I sekretarz KW PZPR Józef kardyś, szósty od lewej trener Engelbert Jarek, pierwszy od prawej trener kolarski Franciszek Surmiński, obok niego prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Edward Czaczka.

 

Wystawę przygotowała Sabina Pachuta