Letnie Igrzyska Olimpijskie są jednym z najważniejszych i najbardziej prestiżowych wydarzeń sportowych na świecie. Nie ma sportowca, który nie marzył o medalu olimpijskim. Zawodnicy reprezentujący kluby Opolszczyzny również zapisali się w historii igrzysk olimpijskich zdobywając 14 medali (2 złote, 7 srebrnych i 5 brązowych).
Zbigniew Gut, Edward Barcik, Benedykt Kocot, Stanisław Szozda, Joachim Halupczok, Tadeusz Rutkowski, Piotr Jabłkowski, Sergiusz Wołczaniecki, Krzysztof Siemion, Szymon Kołecki i Bartłomiej Bonk – to nasi bohaterowie.
Podnoszenie ciężarów, kolarstwo torowe i szosowe, strzelectwo sportowe, lekkoatletyka, piłka nożna, szermierka – te dyscypliny przykuwały uwagę kibiców.
Rok 1972 był wyjątkowy dla opolskiego sportu – w historii olimpiad Opolszczyzna nigdy nie była reprezentowana przez tak wielu sportowców jak w stolicy Bawarii. W Monachium zdobyli medale: złoty -piłkarz Odry Zbigniew Gut, srebrne – kolarze Edward Barcik i Stanisław Szozda oraz brązowy – torowiec „Zielonych” Benedykt Kocot. Obok nich na olimpijskich arenach walczyli strzelcy opolskiej Gwardii Eugeniusz Pędzisz i Roman Kuzior oraz jeździec LZS Moszna Marek Małecki.
Kilka dni po powrocie z Monachium opolscy olimpijczycy spotkali się w Złotej Sali Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej z władzami województwa. W spotkaniu wzięli udział również trenerzy: Engelbert Jarek (piłka nożna), Franciszek Surmiński (kolarstwo), Władysław Byszewski (jeździectwo) i Adam Szwajgiert (strzelectwo).
Na pamiątkowym zdjęciu wykonanym na tle Wieży Piastowskiej widoczni są:
dolny rząd od lewej: jeździec Marek Małecki, strzelec Eugeniusz Pędzisz, kolarz Benedykt Kocot, piłkarz Zbigniew Gut, strzelec Roman Kuzior
górny rząd: czwarty od lewej przewodniczący prezydium WRN w Opolu Zdzisław Piętka, piąty od lewej I sekretarz KW PZPR Józef kardyś, szósty od lewej trener Engelbert Jarek, pierwszy od prawej trener kolarski Franciszek Surmiński, obok niego prezes Wojewódzkiego Zrzeszenia Ludowych Zespołów Sportowych Edward Czaczka.