Epoka: PRL

Opolskie festiwale w obiektywie Mariusza Przygody

Z cyklu:

Wystawa została przygotowana w oparciu o zdjęcia przekazane do zasobu Archiwum Państwowego w Opolu przez Mariusza Przygodę, opolskiego fotografa i freelancera.

Mariusz Przygoda, urodzony w Opolu w 1959 r., dyplom artysty fotografika uzyskał w 1987 r. Zajmuje się fotografią artystyczną, dokumentalną i komercyjną. Skupia się na tworzeniu prac z sentymentalnymi narracjami, które są autentyczne i prawdziwe w przedstawianiu tematu, zachowując jednocześnie czystą i prostą estetykę. Jego fotograficzne prace utrwalają zawieszone chwile, fragmenty tego, co ulotne, ukradkowe lub tajne, dalekie od spektakularności. Fotografia uliczna to świat w którym porusza się na co dzień.

Jego opis fotograficzny często prowadzi widzów na bardziej introspekcyjne ścieżki myśli i otaczającego świata. Uwielbia klimaty postindustrialne, które dokumentuje i wykorzystuje jako tło do artystycznych wizji. Jego fotografia to zarówno klasyczne czarno-białe, jak i surrealistyczne konceptualne prace. W latach 1984-1988 Mariusz Przygoda był prezesem Brzeskiego Towarzystwa Fotograficznego.

Jest twórcą autorskiej galerii fotografii „LOFT GALLERY” w Opolu. Ma na koncie kilkanaście wystaw zbiorowych i indywidualnych oraz wielu publikacji. Często nagradzany na konkursach w Polsce i poza granicami.
Wystawa prezentuje m.in. zdjęcia z opolskiego festiwalu z 1977 r., podczas którego Mariusz Przygoda po raz pierwszy wykonywał zdjęcia polskich artystów występujących na deskach opolskiego amfiteatru.

Zdjęcia te zostały ofiarowane opolskiemu Archiwum w 2021 r., zapoczątkowując stałą współpracę, w ramach których autor przekazuje swoje zdjęcia i inne materiały do naszego zasobu.

Wystawa została otwarta podczas 15. Nocy Muzeów organizowanej pod hasłem „Nic dwa razy”.
Czas prezentacji: 13.05.2023–11.06.2023
Miejsce ekspozycji: przed budynkiem Archiwum Państwowego w Opolu, ul. Zamkowa 2
Organizator: Archiwum Państwowe w Opolu
Scenariusz: Justyna Sowińska